GoSmart feeder Pet Care with camera, 6 l, black, Wi-Fi
GoSmart feeder Pet Care with camera, 6 l, black, Wi-Fi
Smart 6L feeder with a camera to ensure regular feeding for your pet. Don’t let them go hungry and provide them with a healthy and happy life.
Find sellerKey benefits
Product description
Smart living is now even more accessible
Create your own smart home with EMOS GoSmart smart devices and other devices compatible with the TUYA platform. Connect individual products, set up automations for their operations, and control them remotely using a fully localized and intuitive mobile app.
A new line of pet feeders
Do you need to leave home or get held up at work and won’t be able to feed your pet on time? Our smart feeder can fully solve your feeding problems and ensure a fresh portion of kibble according to a precisely set schedule. Thanks to the built-in tilting camera (2 MP) and motion detection , you’ll also know if your cat or dog has come to the bowl. Give your pet a healthy and happy lifestyle.
A regular dose of freshness
The 6-liter feeder provides enough food to last several days. Use the mobile app to set individual feedings to the number of portions that precisely meet your pet’s needs. The size of a single serving is 5 grams. The feeder features a transparent food reservoir, so you can see at a glance how much food is left.
Smart Feeding
Simply connect the smart feeder to your Wi-Fi network using the Emos GoSmart mobile app, which is available for Android and iOS. Thanks to the built-in speaker and microphone , you can record a message for your cat or dog to remind them it’s feeding time, or speak to them in real time.
No risk of your pet going hungry!
Thanks to the anti-jamming feature, you don’t have to worry that your pet won’t get its meal. If this happens, you’ll be immediately alerted via a notification. The feeder has ant protection , and even curious paws won’t be able to get into the dispenser thanks to the safety lock. The moisture absorber ensures the food in the dispenser stays fresh at all times.
Assembly and Maintenance
The feeder is easy to assemble and disassemble, so you can move it wherever you need it. Non-slip pads keep the feeder from sliding around.
It works even without power
Power is supplied via a 1.5-meter USB-C cable with a power adapter. Backup batteries, which are not included in the package, will ensure your cat or dog is fedeven in the event of a power outage. Notifications via the mobile app will also alert you when it’s time to replace the batteries.
Our new PET CARE line offers 4 different types of feeders. Choose the one that best suits your needs.
Video tutorials
Technical specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| product type | smart feeder with camera |
| capacity | 6 l |
| dimensions | 190 × 210 × 325 mm |
| power source | 5 V/1 A / 4× 1,5 V typ AA |
| batteries included | no |
| purpose | indoor |
| recommendations | medium and large breeds |
| one serving | 5 g |
| average granule size | 2–15 mm |
| camera resolution | 1 920 × 1 080 |
| colour | black |
| night vision | yes, max. 5 m |
| motion detection | yes |
| sound detection | no |
| camera viewing angle | 117° |
| source included in packaging | yes |
| packaging | 1 pc, box |
| IR CUT | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| supported OS | Android, iOS |
| compatibility | EMOS GoSmart, TUYA, LIDL, Smartlife, open system |
| protocol | Wi-Fi |
| SD card storage | no |
| cloud storage | no |
| connectivity | 2.4 GHz |
| installation material | – |
| warranty period | 2 years |
| control by voice assistants | no |
| other function | removable stainless steel bowl, adjustable camera |
| voice communication | removable stainless steel bowl, adjustable camera |
| notifications to the mobile app | yes |
| make a call using the button | no |
| aplication languages | EN, CZ, SK, PL, DE, HU, SI, FR, + 60 other languages |
| WebRTC function | yes |
| contents of the package | feeder, power adapter, power cable |
| line | GoSmart |
EMOS GoSmart app
Install the brain of your smart home on your mobile device.
Control all your products with a single app
Full localisation and ease of use
The EMOS GoSmart app makes it easy to control all your smart home devices via your mobile phone or tablet. Thanks to its perfect localisation, you can set it up to your native language.
Without complicated settings, the EMOS GoSmart app gives you an up-to-date overview of any activity in your home and allows you to conveniently control all your smart devices remotely.