GoSmart Pivoting camera IP-110 CUBE with WiFi
GoSmart Pivoting camera IP-110 CUBE with WiFi
Wide-angle, dual-axis rotating lens, full HD image, and motion and sound detection ensure live streaming right from your home. The camera’s miniature and stylish design makes it perfect for any interior.
Find sellerKey benefits
Product description
IP-110 CUBE Security Camera
Our smart camera IP-110 CUBE features a wide-angle lens, 3MP resolution and night vision to keep your home, apartment, or office safe even when you’re away. Mobile notifications alert you to detected motion, and recordings are stored on an SD card or in the cloud. The built-in microphone and speaker enable remote communication, whether to calm a pet or deter uninvited visitors. Thanks to its sleek design, compact size, and flexible placement, it fits into any interior.
Advanced security features
The IP-110 CUBE smart camera with motion and sound detection sends you instant notifications to your mobile device in case of unusual activity.
Thanks to intelligent motion tracking, you always get the best possible shot of a moving object. The camera lens automatically rotates on two axes and is optimally directed toward the moving object.
You can also set up a specific motion detection zone and monitor only a designated part of the space. Thanks to WebRTC technology, all camera functions, including voice and video communication, are accessible via a web browser.
Perfect image quality day and night
The IP-110 CUBE smart camera captures every detail of what’s happening in your home thanks to 3MP resolution. Uncompromising image quality in all lighting conditions is ensured by dynamic brightness adjustment and uniform infrared illumination up to a distance of 10 meters. Backlighting and complete darkness are no match for it—the image will always be perfect!
Private Mode + Pan and Tilt
Thanks to a quiet rotary motor and a base , the camera lens can move in two directions – 350° horizontally and 115° vertically. When the camera is turned off, the lens retracts into the camera body, preventing unwanted images from being captured.
You can also use the so-called smart privacy mode, in which the camera automatically turns on or off based on GPS data from your mobile device. This completely eliminates the need to worry about activating it when you leave home.
Installation
You can place the IP-110 CUBE smart camera on a table, shelf, or cabinet, or mount it on a wall or ceiling. You can then easily adjust the orientation of the image in the EMOS GoSmart app based on its location.
The camera is powered via a USB cable connected to the electrical outlet. After connecting to your home Wi-Fi network and pairing with the EMOS GoSmart app for Android and iOS, the camera is ready to use.
It also supports voice control with Amazon Alexa and Google Assistant.
Integration with the EMOS GoSmart and TUYA systems
Create your own smart home with smart devices from EMOS GoSmart and other devices compatible with the TUYA platform. Connect individual devices, set up automations for their functions, and control them remotely using a fully localized and intuitive mobile app.
Let your home take care of itself and give yourself more time for your loved ones and hobbies.
Video tutorials
Technical specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| product type | IP camera |
| automatic image saving | yes |
| installation | on wall + standing |
| camera power supply | DC 5 V/1 A (part of the package) |
| setting the detection area | yes |
| night vision | yes |
| maximal night vision beam distance | 10 meters |
| camera sensor | 1/2.8‘‘ 3 Megapixel CMOS |
| colour | black |
| width | 150 mm |
| depth | 80 mm |
| height | 80 mm |
| camera viewing angle | 100° |
| source included in packaging | yes |
| IP rating | IP20 |
| packaging | 1 pc, box |
| camera resolution | 2 304 × 1 296 |
| motion detection | yes |
| sound detection | yes |
| IR CUT | yes |
| siren | no |
| supported OS | Android, iOS |
| compatibility | EMOS GoSmart, TUYA, LIDL, Smartlife, open system |
| protocol | Wi-Fi |
| SD card storage | yes |
| cloud storage | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| transmission frequency | 2.4 GHz WIFI |
| installation material | yes |
| anti-theft protection | blocked by application |
| warranty period | 2 years |
| control by voice assistants | yes (Amazon Alexa, Google Assistant) |
| other functions | – |
| voice communication | two‑way |
| notifications to the mobile app | yes |
| make a call using the button | no |
| additional internal monitor | no |
| private mode | yes |
| ONVIF support | yes |
| motion tracking | yes |
| holder type | basic |
| motorised rotation | yes |
| additional LED light | no |
| aplication languages | EN, CZ, SK, PL, DE, HU, SI, FR, + 60 other languages |
| WebRTC function | yes |
| motion detection angle | 100° |
| motion detection range | 10 m |
| backup time | – |
| human body recognition | no |
| animal recognition | no |
| contents of the package | 1× camera, 1× power adapter, 1× USB cable, 1× holder, 1× adhesive tape, 1× screws, 1× protective tape, 1× manual |
| series | GoSmart |
EMOS GoSmart app
Install the brain of your smart home on your mobile device.
Control all your products with a single app
Full localisation and ease of use
The EMOS GoSmart app makes it easy to control all your smart home devices via your mobile phone or tablet. Thanks to its perfect localisation, you can set it up to your native language.
Without complicated settings, the EMOS GoSmart app gives you an up-to-date overview of any activity in your home and allows you to conveniently control all your smart devices remotely.